logo - header

Czym jest Zero Waste?

zero wasteZero waste - to styl życia, który zakłada maksymalne zmniejszenie “produkcji” odpadów. Nie jest to łatwe, ale przecież liczy się każdy, nawet najmniejszy, krok.

Jeśli więc chcesz ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć - koniecznie przeczytaj nasze porady!

Zapamiętaj zasadę 3U: Unikaj zbędnego kupowania, Użyj ponownie, Utylizuj.Nie wyrzucaj - wykorzystaj.

Ponowne używanie produktów może stać się ciekawym hobby! Nie chodzi tylko o uzupełnianie butelki na wodę czy noszenie torby na zakupy. Dobrą metodą jest również dawanie rzeczom drugiego życia.

zero waste


Unikaj zbędnego kupowania. Wybierając się na zakupy, powinno się kupować jedynie to, co niezbędne, tak samo, jak gotując. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych zanieczyszczeń jak odpadki od jedzenia czy niepotrzebne przeznaczone do śmieci gadżety lub ubrania.

Zrezygnuj z oferowanych w sklepie reklamówek, wielu innych jednorazowych opakowań, zamiast których warto przynieść swoje własne. Możesz również nie brać rozdawanych ulotek, które potem porozrzucane zalegają na miejskich ulicach, czy zrezygnować z wydruku potwierdzenia płatności w sklepie.

Nie zapominaj też o segregowaniu i przetwarzaniu śmieci. Większość rzeczy, które przeznaczone są do wyrzucenia, mają w sobie ukryty potencjał do dalszego przeznaczenia. Szczególnie należy pamiętać o papierze i butelkach, które mogą być kilkukrotnie przetworzone, a więc przydadzą się jeszcze do niejednej rzeczy.