logo - header
Co to jest fotowoltaika i instalacja fotowoltaiczna?
To zespół urządzeń pozwalający na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Podstawowy element, który składa się na systemy fotowoltaiczne, to panele słoneczne, montowane na dachach domów prywatnych, budynkach firmowych czy użyteczności publicznej, wytworzone z krzemu. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika nie tylko z niższych kosztów energii elektrycznej, ale także z ekologii i ekonomicznych rozwiązań – systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe, ich użytkowanie nie wiąże się z żadnymi nakładami finansowymi.

Poza tym instalacja fotowoltaiczna nie szkodzi środowisku i nie wymaga ubiegania się o specjalne zezwolenie, jeśli jej moc nie przekracza 50 kW. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na instalacje fotowoltaiczne, to możemy ubiegać się o ich dofinansowanie w postaci dotacji, dzięki czemu inwestycja zwróci się już po około 6-7 latach.

Energia, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, ma nieco większe napięcie niż prąd z sieci publicznej. Z tego powodu w pierwszej kolejności zużywany jest prąd z systemu fotowoltaicznego a dopiero później ten z sieci publicznej. Nadmiar prądu, którego akurat nie zużywamy, jest przesyłany do sieci publicznej poprzez licznik dwukierunkowy.

Zgodnie z polską ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nie jest do tego wymagane posiadanie własnej działalności gospodarczej. Podmioty będące jednocześnie producentami energii z racji posiadania instalacji fotowoltaicznej i jej konsumentami (odbiorcami) nazywane są prosumentami.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid nie wymaga zastosowania akumulatorów, co znacznie obniża jej koszt.NASZA INSTALACJA
Moc zainstalowana instalacji to 18,69 kWp,
instalacja wyposażony jest w magazyn energii o mocy 10 kW.

instalacja

DANE HISORYCZNE ZA STYCEŃ 2024

styczeń

DANE HISORYCZNE ZA LUTY 2024

luty


DANE HISORYCZNE ZA MARZEC 2024

marzec


PRZEGLĄD DANYCH

daneSCHEMAT BLOKOWY

segregacja